Apple
fertilization guide

Plan đubrenja zasadima jabuka

Jabuka uspeva na različitim tipovima zemljišta, ali joj najviše odgovaraju duboka, plodna i rastresita zemljišta sa dobrom drenažom i adekvatnom količinom kalcijuma. Korenov sistem jabuke je osetljiv na višak vode i stabla pate na teškim zemljištima koja zadržavaju vodu. Što se tiče pH vrednosti, jabuci više odgovaraju zemljišta blago kisele do neutralne reakcije (pH 6-6,8).

Jabuci odgovara vlažna i hladnija klima. Najbolje uspeva u područjima sa godišnjom količinom padavina preko 500 mm I ima veće potrebe za dužim hladnim periodima od ostalih listopadnih vrsta. Jabuci je potrebno 800 do 1500 sati niskih temperatura (ispod 7°C) da bi došlo do aktiviranja cvetnih pupoljaka. Klima i zemljište imaju veliki uticaj na prinos i kvalitet plodova. Najveći prinosi su u voćnjacima koji s nalaze u nizijama, a najkvalitetniji plodovi su u područjima sa srednjom do visokom nadmorskom visinom, sa hladnim zimama i svežim letima (20-22°).

Vlažnost zemljišta

Jabuka ima velike potrebe za vodom. Faze u kojima je potreba za vodom najveća i u kojima dolaze do izražaja prednosti navodnjavanja su faza brzog vegetativnog porasta (april-jun) i faza porasta plodova (jul-avgust). Više od polovine upotrebljene količine vode za navodnjavanje voćnjaka treba da se iskoristi za vreme letnjih meseci da bi plodovi neometano rasli i da bi se sam voćnjak rashladio.

 

Cilj primene đubriva je da nadoknadi elemente iskorišćene za vreme branja i orezivanja, kao i da ispuni potrebe biljaka do kojih dolazi za vreme nicanja, cvetanja i plodonošenja. Godišnje potrebe drvenastih biljaka zavise od starosti drveta, vrste, vremena sazrevanja, planiranog prinosa, kao i od vrste zemljišta i klimatskih uslova.

Godišnje nutritivne potrebe u kg / ha
Azot
(N)
Fosfor
(P2O5)
Kalijum
(K2O)
Kalcijum
(CaO)
Magnezijum
(MgO)
140 – 200 80 – 120 180 – 250 160 – 220 30 – 60

Od zimskog mirovanja do početka pojave pupoljaka

Χειμερινός λήθαργος

Za vreme zimskih meseci, drvo jabuke, kao i kod ostalih listopadnih vrsta, je u fazi mirovanja. Za to vreme, drveće nema potrebe za hranljivim materijama. Usled niskih temperatura, koren ne absorbuje vodu i hranljive materije iz zemljišta do marta, kada dolazi do pojave pupoljaka.

Od pojave pupoljaka do cvetanja

Στάδιο από την έκπτυξη των οφθαλμών έως την άνθιση

Kako temperatura raste, pupoljci se otvaraju, a prvi listovi se zalijevaju u podnožju plodnih tijela, a prvi cvjetovi slijede ubrzo nakon toga. Istovremeno se aktivira korijenski sistem drveta i počinje apsorbirati hranjive tvari i vodu.

Za to vrijeme, stopa usvajanja hranjivih tvari od strane korijena i fotosintetski kapacitet novih listova ne mogu u dovoljnoj mjeri pokriti povećane nutritivne potrebe cvjetanja i zametanja plodova. Kako bi drveće hranilo pupoljke, cvjetove i novoformirane plodove, ono mobilizira tvari koje je pohranilo u korijenu, stablu i granama tokom prethodne vegetacijske sezone.

U ovoj fazi razvoja, ključni elementi ishrane su:

Azot (Ν), koji doprinosi razbijanju stabla u stanju mirovanja, opskrbljuje pupoljke i cvijeće proteinima i podstiče gnojidbu i zametanje plodova.

Fosfor (Ρ), koji doprinosi rastu korijenovog sistema i obnavljanju korijenskih dlačica, te osigurava drvetu potrebnu energiju za cvjetanje i strukturne elemente za diobu ćelija u novim plodovima .

Kalijum (Κ), koji učestvuje u svim metaboličkim reakcijama i reguliše ravnotežu vode u drveću, a preko njega i preraspodelu uskladištenih supstanci u organima u razvoju.

Kada su u pitanju elementi u tragovima, bor (Β) povećava klijavost polena i ima direktan uticaj na zametanje plodova, dok cink (Ζn) i gvožđe (Fe) igraju važnu ulogu u pokrivanju potreba klijanja.

Od cvetanja do punog porasta

Στάδιο από την άνθιση έως την ολοκλήρωση της βλάστησης

Posle faze cvetanja, slede faze formiranja plodova i porasta plodova, koje su rezultat ćelijske deobe i zatim izduživanja ćelija. Drvo stvara svoj godišnji prinos do juna. Ciklus rasta se obično završava u junu i tada počinje diferencijacija cvetnih pupoljaka koji će procvetati sledeće proleće.

U ovoj fazi, drveće pokazuje najveće potrebe za hranljivim materijama i vodom. Njihove potrebe za Azotom (N) sada su veće nego u bilo kojoj drugoj tački godišnjeg ciklusa. Opskrba dušikom, međutim, mora biti umjerena kako bi se izbjegao pretjerani vegetativni rast koji ometa plodonošenje u tekućoj godini i potkopava formiranje cvjetnih pupoljaka za narednu godinu.

Phosphorus (Ρ), Boron (B) , and Kalcijum (Ca) are required in large quantities in order to cover fruit growth and the increased sprouting activity, while the requirements in Kalijum (K) are high and progressively increase as the fruits grow.

Od brzog rasta do zrelosti (jul – septembar)

Στάδιο από την ταχεία ανάπτυξης των καρπών έως και την ωρίμανση

U toku leta, plodovi dobijaju na veličini i težini, dok izdanci prestaju da se izdužuju, počinje proces lignifikacije (odrvenjavanja) i akumulacija suvih materija.

It is a period of lower requirements in Azot (as it negatively affects the quality and storability of the fruits) and increased requirements in Kalijum, which migrates from the leaves to the fruits and takes part in the production of storage substances for the following year.

Α limited Azot supply, combined with an adequate amount of Kalijum, increase the size of the fruits and improve their qualitative characteristics, and should therefore constitute a standard practice at this stage. Fosfor is highly absorbable in August and it increases the weight and binding power of the fruits, while Kalcijum supply contributes to their storability after the harvest.

Posle berbe

Στάδιο μετά την συγκομιδή

Tokom ovog perioda, mnoge hranljive materije se u obliku ugljenih hidrata i aminokiselina kreću od listova do stabla i korena. Ove materije su značajne za normalan tok pojave pupoljaka, izdanaka i cvetova sledeće proleće.

Snabdevanje drveća Azotom, pogotovo folijarnom primenom, povećava količinu rezervnih materija i doprinosi snažnom porastu i zdravom plodonošenju sledeće godine.

Osnovno đubrenje treba obaviti pred kraj zime, pre aktivacije korenovog sistema. Na taj način, hranljive materije koje se sporo kreću kroz zemljište (P,K) izložene su zimskim padavinama i integrišu se u zemljište. Cilj je pokrivanje rastućih potreba drveća posle cvetanja, ali i kasnije, za vreme rasta izdanaka i plodova.

Snabdevanje zasada jabuke u ovoj fazi razvoja:

  • ● 1/3 ukupne količine potrebnog Azota (Ν)
  • ● 2/3 ukupne količine potrebnog Kalija (Κ)
  • ● 3/4 ili puna količina fosfora (Ρ)

Kako korijenski sistem nije u potpunosti počeo usvajati hranjive tvari ili je vrlo nizak za to vrijeme, azot u osnovnom đubrenju uvek treba koristiti u amonijačnom ili stabilizovanom obliku, kako bi se izbeglo ispiranje i azot bio dostupan drveću tokom rasta plodova.

The use of stabilized fertilizers (NutrActive) is recommended, because they allow for a single application of basic fertilization and protect Nitrogen from leaching, as is the use of complex multi-nutrient fertilizers with nanopolymer technology (Ωmega fert), which prevent the immobilization of nutrients in the soil and keep them active and assimilated by the trees for a long time, fully meeting the requirements of vegetation, flowering and fruit development.

Primena đubriva u zasadima jabuka
Tip đubrivaVreme primeneDosage per tree

NutrActive special 12-12-17 (+30) +2MgO +TE
NutrActive magni-plus 14-7-14 (+25) +4MgO +0,1Fe +0,1Zn
NutrActive triple-S 15-15-15 (+25)
Ωmega fert 12-8-17 (+30) +2MgO +2CaO +TE
Ωmega fert 14-8-18 (+30) +2MgO +TE
Ωmega fert 14-18-14 (+27)
Complefert CalMag 8-12-18 (+35) +3MgO +3CaO +TE
Complefert magni-plus 14-7-14 (+25) +4MgO +0,1Fe +0,1Zn
Complefert blue-star 12-12-17 (+30) +2MgO +TE
Complefert extra 12-10-20 (+20) +2MgO +TE
Organofert 12-12-12 (+35) +10%O.Y.

Osnovno đubrenje

(Jan. – Feb.)

1 – 3 kg

* Navedene količine primene su predlog, za konkretne programe primene đubriva u određenim zasadima i usevima, potražiti savet lokalnog agronoma.

 

Prihrana – proleće

Preostalu 1/3 – 1/2 potrebnog Azota (Ν) nabavlja se tokom početka cvatnje (u aprilu za drveće umjerene bujnosti) ili kada se završi zametanje plodova (u maju za živahno stabla), kako bi se pokrili zahtjevi za rast voća i formiranje godišnje vegetacije.

In order to avoid excessive vegetation, which antagonizes fruiting, in early applications (Apr.), Ammoniacal or stabilized Ammoniacal Nitrogen form (Ωmega 26N – NutrActive) should be preferred, which provide Nitrogen to the trees in a balanced way and cover their needs for a long period of time.

When it comes to late applications (May), especially in acidic soils, you should opt for calcium fertilizers (SulfoCan – Nitrocan).

Prihrana – Leto

Preostala 1/3 Kalijuma (Κ) se unosi u fazi brzog rasta plodova, kako bi se pokrilo njihovo povećanje veličine i težine, kao i poboljšale njihove kvalitativne karakteristike (boja, šećeri).

A small amount of Azot (20%) is supplied along with Kalijum, which contributes to an increase in the fruit size and the production of storage substances for the following year, as well as an amount of Fosfor (20%), which increases the weight and bonding power of the fruits and allows for their early ripeness.

Preporučuje se upotreba specijalizovanih kompleksnih NP đubriva (Complefert). Ova đubriva obezbeđuju harmoničnu ishranu za vreme plodonošenja i podstiču povećanje kvalitativnih i kvantitativnih karakteristika proizvodnje.

 
Primena đubriva u zasadima jabuka
Tip đubrivaVreme primeneDosage per tree

NutrActive 27N 27-0-0 (+27)
NutrActive 26Ν Boro-plus 26-0-0 (+27) +0,3B
Novacan special 27N stabil 27-0-0 +5MgO +0,2B
Ωmega favorite 24-0-0 (+32) +2MgO +0,3B
Ωmega 26N 26-0-0 (+29)
Ωmega 26N solub 26-0-0 (+29)
Fertammon 26 26-0-0 (+29)
Fertammon special 25-0-0 (+29) +0,5Zn +0,5FeSO 4
SulfoCan Borax 24-0-0 (+14) +11CaO +0,3B
Nitrocan special 27-0-0 +5MgO +0,2B

Top-dressing
fertilization

(May – June)

1 – 2 kg

Complefert blue-star 12-12-17 (+30) +2MgO +TE
Complefert extra 12-10-20 (+20) +2MgO +TE
Complefert CalMag 8-12-18 (+35) +3MgO +3CaO +TE

Summer
fertilization

(Jule)

1 – 2 kg

* Navedene količine primene su predlog, za konkretne programe primene đubriva u određenim zasadima i usevima, potražiti savet lokalnog agronoma.

Basic fertilizers

  • NutrActive special 12-12-17 (+30) +2MgO +TE
  • NutrActive magni-plus 14-7-14 (+25) +4MgO +0,1Fe +0,1Zn
  • NutrActive triple-S 15-15-15 (+25)
  • Ωmega fert 12-8-17 (+30) +2MgO +2CaO +TE
  • Ωmega fert 14-8-18 (+30) +2MgO +TE
  • Ωmega fert 14-18-14 (+27)
  • Complefert CalMag 8-12-18 (+35) +3MgO +3CaO +TE
  • Complefert magni-plus 14-7-14 (+25) +4MgO +0,1Fe +0,1Zn
  • Complefert blue-star 12-12-17 (+30) +2MgO +TE
  • Complefert extra 12-10-20 (+20) +2MgO +TE
  • Organofert 12-12-12 (+35) +10%O.Y.
Complefert Complefert Complefert

Azotna đubriva

  • NutrActive 27N 27-0-0 (+27)
  • NutrActive 26Ν Boro-plus 26-0-0 (+27) +0,3B
  • Novacan special 27N stabil 27-0-0 +5MgO +0,2B
  • Ωmega favorite 24-0-0 (+32) +2MgO +0,3B
  • Ωmega 26N 26-0-0 (+29)
  • Ωmega 26N solub 26-0-0 (+29)
  • Fertammon 26 26-0-0 (+29)
  • Fertammon special 25-0-0 (+29) +0,5Zn +0,5FeSO 4
  • SulfoCan Borax 24-0-0 (+14) +11CaO +0,3B
  • Nitrocan special 27-0-0 +5MgO +0,2B
Complefert Complefert Complefert

(Osnovno đubrenje – Prihrana)

  • ● Produžena ishrana jabuke spororazlažućim azotom.
  • ● Kompletna ishrana, u skladu sa biljnim potrebama u svakoj fazi razvoja.
  • ● Poboljšano cvetanje i zametanje plodova jer su jabuci dostupna oba oblika azota.
  • ● Gubici usled ispiranja i isparavanja su svedeni na minimum.
  • ● Poboljšano usvajanje vode i hranljivih materija.
  • ● Visoka rastvorljivost fosfora, do 90%, za ishranu useva na svim tipovima zemljišta.
  • ● Fleksibilnost u pogledu vremena primene i garantovano snabdevanje biljke azotom nezavisno od vremenskih uslova.
  • ● Mogućnost jednokratne osnovne primene tokom zime, čime se obezbeđuje dovoljna količina padavina za kretanje P i K kroz zemljište bez rizika od gubitka azota ispiranjem.
  • ● Ušteda energije i troškova, usled manjeg broja aplikacija i upotrebe manje količine đubriva.

(Osnovno đubrenje – Prihrana)

  • ● Protecting fertilizer nutrients from soil components and increasing their availability to trees.
  • ● Increased uptake and utilization of Phosphorus and basic cations (K, Mg, Ca) by trees, for a long time.
  • ● Chelating of the Trace Elements (B, Zn) of the fertilizer, keeping them active for the trees in periods of high demand.
  • ● Immediately and long-term supply of Nitrogen, adapted to the needs of the apple.
  • ● Creating a strong root system, for better uptake of nutrients and water.
  • ● Reducing the water stress of trees, in conditions of low soil moisture.
  • ● Mobilization of the bound nutrients of the soil and their utilization by the crop.
  • ● Rich in Sulphur, improve the exploitation of Nitrogen, Phosphorus and Trace Elements.
  • ● Integrated nutrition and higher yields, in any soil and climate conditions.

(Osnovno đubrenje – Prihrana)

  • ● U sastav đubriva ulaze primarni elementi (N, P, K) i sekundarni elementi (S, Mg), kao i mikroelementi (B, Zn) koji obezbeđuju kompletnu ishranu.
  • ● Potpuno usvojivi oblici hranljivih materija u specijalizovanom odnosu, koji je prilagođen potrebama jabuke.
  • ● Visok sadržaj amonijačnog oblika azota, za produženu ishranu i pokrivanje potreba useva i zasada.
  • ● Kalijum je u obliku kalijum sulfata, za veći prinos i bolji kvalitet proizvodnje.
  • ● Visoka rastvorljivost fosfora, do 90%, za ishranu useva na svim tipovima zemljišta.
  • ● Dodatna ishrana sumporom za bolje iskorišćavanje azota i mikroelemenata.
  • ● Специально разработан для реагировать на почву и климат условия Греции

Jabuka uspeva na različitim tipovima zemljišta, ali joj najviše odgovaraju duboka, plodna i rastresita zemljišta sa dobrom drenažom i adekvatnom količinom kalcijuma. Korenov sistem jabuke je osetljiv na višak vode i stabla pate na teškim zemljištima koja zadržavaju vodu. Što se tiče pH vrednosti, jabuci više odgovaraju zemljišta blago kisele do neutralne reakcije (pH 6-6,8).

Jabuci odgovara vlažna i hladnija klima. Najbolje uspeva u područjima sa godišnjom količinom padavina preko 500 mm I ima veće potrebe za dužim hladnim periodima od ostalih listopadnih vrsta. Jabuci je potrebno 800 do 1500 sati niskih temperatura (ispod 7°C) da bi došlo do aktiviranja cvetnih pupoljaka. Klima i zemljište imaju veliki uticaj na prinos i kvalitet plodova. Najveći prinosi su u voćnjacima koji s nalaze u nizijama, a najkvalitetniji plodovi su u područjima sa srednjom do visokom nadmorskom visinom, sa hladnim zimama i svežim letima (20-22°).

Vlažnost zemljišta

Jabuka ima velike potrebe za vodom. Faze u kojima je potreba za vodom najveća i u kojima dolaze do izražaja prednosti navodnjavanja su faza brzog vegetativnog porasta (april-jun) i faza porasta plodova (jul-avgust). Više od polovine upotrebljene količine vode za navodnjavanje voćnjaka treba da se iskoristi za vreme letnjih meseci da bi plodovi neometano rasli i da bi se sam voćnjak rashladio.

 

Cilj primene đubriva je da nadoknadi elemente iskorišćene za vreme branja i orezivanja, kao i da ispuni potrebe biljaka do kojih dolazi za vreme nicanja, cvetanja i plodonošenja. Godišnje potrebe drvenastih biljaka zavise od starosti drveta, vrste, vremena sazrevanja, planiranog prinosa, kao i od vrste zemljišta i klimatskih uslova.

Godišnje nutritivne potrebe u kg / ha
Azot
(N)
Fosfor
(P2O5)
Kalijum
(K2O)
Kalcijum
(CaO)
Magnezijum
(MgO)
140 – 200 80 – 120 180 – 250 160 – 220 30 – 60

Od zimskog mirovanja do početka pojave pupoljaka

Χειμερινός λήθαργος

Za vreme zimskih meseci, drvo jabuke, kao i kod ostalih listopadnih vrsta, je u fazi mirovanja. Za to vreme, drveće nema potrebe za hranljivim materijama. Usled niskih temperatura, koren ne absorbuje vodu i hranljive materije iz zemljišta do marta, kada dolazi do pojave pupoljaka.

Od pojave pupoljaka do cvetanja

Στάδιο από την έκπτυξη των οφθαλμών έως την άνθιση

Kako temperatura raste, pupoljci se otvaraju, a prvi listovi se zalijevaju u podnožju plodnih tijela, a prvi cvjetovi slijede ubrzo nakon toga. Istovremeno se aktivira korijenski sistem drveta i počinje apsorbirati hranjive tvari i vodu.

Za to vrijeme, stopa usvajanja hranjivih tvari od strane korijena i fotosintetski kapacitet novih listova ne mogu u dovoljnoj mjeri pokriti povećane nutritivne potrebe cvjetanja i zametanja plodova. Kako bi drveće hranilo pupoljke, cvjetove i novoformirane plodove, ono mobilizira tvari koje je pohranilo u korijenu, stablu i granama tokom prethodne vegetacijske sezone.

U ovoj fazi razvoja, ključni elementi ishrane su:

Azot (Ν), koji doprinosi razbijanju stabla u stanju mirovanja, opskrbljuje pupoljke i cvijeće proteinima i podstiče gnojidbu i zametanje plodova.

Fosfor (Ρ), koji doprinosi rastu korijenovog sistema i obnavljanju korijenskih dlačica, te osigurava drvetu potrebnu energiju za cvjetanje i strukturne elemente za diobu ćelija u novim plodovima .

Kalijum (Κ), koji učestvuje u svim metaboličkim reakcijama i reguliše ravnotežu vode u drveću, a preko njega i preraspodelu uskladištenih supstanci u organima u razvoju.

Kada su u pitanju elementi u tragovima, bor (Β) povećava klijavost polena i ima direktan uticaj na zametanje plodova, dok cink (Ζn) i gvožđe (Fe) igraju važnu ulogu u pokrivanju potreba klijanja.

Od cvetanja do punog porasta

Στάδιο από την άνθιση έως την ολοκλήρωση της βλάστησης

Posle faze cvetanja, slede faze formiranja plodova i porasta plodova, koje su rezultat ćelijske deobe i zatim izduživanja ćelija. Drvo stvara svoj godišnji prinos do juna. Ciklus rasta se obično završava u junu i tada počinje diferencijacija cvetnih pupoljaka koji će procvetati sledeće proleće.

U ovoj fazi, drveće pokazuje najveće potrebe za hranljivim materijama i vodom. Njihove potrebe za Azotom (N) sada su veće nego u bilo kojoj drugoj tački godišnjeg ciklusa. Opskrba dušikom, međutim, mora biti umjerena kako bi se izbjegao pretjerani vegetativni rast koji ometa plodonošenje u tekućoj godini i potkopava formiranje cvjetnih pupoljaka za narednu godinu.

Phosphorus (Ρ), Boron (B) , and Kalcijum (Ca) are required in large quantities in order to cover fruit growth and the increased sprouting activity, while the requirements in Kalijum (K) are high and progressively increase as the fruits grow.

Od brzog rasta do zrelosti (jul – septembar)

Στάδιο από την ταχεία ανάπτυξης των καρπών έως και την ωρίμανση

U toku leta, plodovi dobijaju na veličini i težini, dok izdanci prestaju da se izdužuju, počinje proces lignifikacije (odrvenjavanja) i akumulacija suvih materija.

It is a period of lower requirements in Azot (as it negatively affects the quality and storability of the fruits) and increased requirements in Kalijum, which migrates from the leaves to the fruits and takes part in the production of storage substances for the following year.

Α limited Azot supply, combined with an adequate amount of Kalijum, increase the size of the fruits and improve their qualitative characteristics, and should therefore constitute a standard practice at this stage. Fosfor is highly absorbable in August and it increases the weight and binding power of the fruits, while Kalcijum supply contributes to their storability after the harvest.

Posle berbe

Στάδιο μετά την συγκομιδή

Tokom ovog perioda, mnoge hranljive materije se u obliku ugljenih hidrata i aminokiselina kreću od listova do stabla i korena. Ove materije su značajne za normalan tok pojave pupoljaka, izdanaka i cvetova sledeće proleće.

Snabdevanje drveća Azotom, pogotovo folijarnom primenom, povećava količinu rezervnih materija i doprinosi snažnom porastu i zdravom plodonošenju sledeće godine.

Osnovno đubrenje treba obaviti pred kraj zime, pre aktivacije korenovog sistema. Na taj način, hranljive materije koje se sporo kreću kroz zemljište (P,K) izložene su zimskim padavinama i integrišu se u zemljište. Cilj je pokrivanje rastućih potreba drveća posle cvetanja, ali i kasnije, za vreme rasta izdanaka i plodova.

Snabdevanje zasada jabuke u ovoj fazi razvoja:

  • ● 1/3 ukupne količine potrebnog Azota (Ν)
  • ● 2/3 ukupne količine potrebnog Kalija (Κ)
  • ● 3/4 ili puna količina fosfora (Ρ)

Kako korijenski sistem nije u potpunosti počeo usvajati hranjive tvari ili je vrlo nizak za to vrijeme, azot u osnovnom đubrenju uvek treba koristiti u amonijačnom ili stabilizovanom obliku, kako bi se izbeglo ispiranje i azot bio dostupan drveću tokom rasta plodova.

The use of stabilized fertilizers (NutrActive) is recommended, because they allow for a single application of basic fertilization and protect Nitrogen from leaching, as is the use of complex multi-nutrient fertilizers with nanopolymer technology (Ωmega fert), which prevent the immobilization of nutrients in the soil and keep them active and assimilated by the trees for a long time, fully meeting the requirements of vegetation, flowering and fruit development.

Primena đubriva u zasadima jabuka
Tip đubrivaVreme primeneDosage per tree

NutrActive special 12-12-17 (+30) +2MgO +TE
NutrActive magni-plus 14-7-14 (+25) +4MgO +0,1Fe +0,1Zn
NutrActive triple-S 15-15-15 (+25)
Ωmega fert 12-8-17 (+30) +2MgO +2CaO +TE
Ωmega fert 14-8-18 (+30) +2MgO +TE
Ωmega fert 14-18-14 (+27)
Complefert CalMag 8-12-18 (+35) +3MgO +3CaO +TE
Complefert magni-plus 14-7-14 (+25) +4MgO +0,1Fe +0,1Zn
Complefert blue-star 12-12-17 (+30) +2MgO +TE
Complefert extra 12-10-20 (+20) +2MgO +TE
Organofert 12-12-12 (+35) +10%O.Y.

Osnovno đubrenje

(Jan. – Feb.)

1 – 3 kg

* Navedene količine primene su predlog, za konkretne programe primene đubriva u određenim zasadima i usevima, potražiti savet lokalnog agronoma.

 

Prihrana – proleće

Preostalu 1/3 – 1/2 potrebnog Azota (Ν) nabavlja se tokom početka cvatnje (u aprilu za drveće umjerene bujnosti) ili kada se završi zametanje plodova (u maju za živahno stabla), kako bi se pokrili zahtjevi za rast voća i formiranje godišnje vegetacije.

In order to avoid excessive vegetation, which antagonizes fruiting, in early applications (Apr.), Ammoniacal or stabilized Ammoniacal Nitrogen form (Ωmega 26N – NutrActive) should be preferred, which provide Nitrogen to the trees in a balanced way and cover their needs for a long period of time.

When it comes to late applications (May), especially in acidic soils, you should opt for calcium fertilizers (SulfoCan – Nitrocan).

Prihrana – Leto

Preostala 1/3 Kalijuma (Κ) se unosi u fazi brzog rasta plodova, kako bi se pokrilo njihovo povećanje veličine i težine, kao i poboljšale njihove kvalitativne karakteristike (boja, šećeri).

A small amount of Azot (20%) is supplied along with Kalijum, which contributes to an increase in the fruit size and the production of storage substances for the following year, as well as an amount of Fosfor (20%), which increases the weight and bonding power of the fruits and allows for their early ripeness.

Preporučuje se upotreba specijalizovanih kompleksnih NP đubriva (Complefert). Ova đubriva obezbeđuju harmoničnu ishranu za vreme plodonošenja i podstiču povećanje kvalitativnih i kvantitativnih karakteristika proizvodnje.

 
Primena đubriva u zasadima jabuka
Tip đubrivaVreme primeneDosage per tree

NutrActive 27N 27-0-0 (+27)
NutrActive 26Ν Boro-plus 26-0-0 (+27) +0,3B
Novacan special 27N stabil 27-0-0 +5MgO +0,2B
Ωmega favorite 24-0-0 (+32) +2MgO +0,3B
Ωmega 26N 26-0-0 (+29)
Ωmega 26N solub 26-0-0 (+29)
Fertammon 26 26-0-0 (+29)
Fertammon special 25-0-0 (+29) +0,5Zn +0,5FeSO 4
SulfoCan Borax 24-0-0 (+14) +11CaO +0,3B
Nitrocan special 27-0-0 +5MgO +0,2B

Top-dressing
fertilization

(May – June)

1 – 2 kg

Complefert blue-star 12-12-17 (+30) +2MgO +TE
Complefert extra 12-10-20 (+20) +2MgO +TE
Complefert CalMag 8-12-18 (+35) +3MgO +3CaO +TE

Summer
fertilization

(Jule)

1 – 2 kg

* Navedene količine primene su predlog, za konkretne programe primene đubriva u određenim zasadima i usevima, potražiti savet lokalnog agronoma.

Basic fertilizers

  • NutrActive special 12-12-17 (+30) +2MgO +TE
  • NutrActive magni-plus 14-7-14 (+25) +4MgO +0,1Fe +0,1Zn
  • NutrActive triple-S 15-15-15 (+25)
  • Ωmega fert 12-8-17 (+30) +2MgO +2CaO +TE
  • Ωmega fert 14-8-18 (+30) +2MgO +TE
  • Ωmega fert 14-18-14 (+27)
  • Complefert CalMag 8-12-18 (+35) +3MgO +3CaO +TE
  • Complefert magni-plus 14-7-14 (+25) +4MgO +0,1Fe +0,1Zn
  • Complefert blue-star 12-12-17 (+30) +2MgO +TE
  • Complefert extra 12-10-20 (+20) +2MgO +TE
  • Organofert 12-12-12 (+35) +10%O.Y.
Complefert Complefert Complefert

Azotna đubriva

  • NutrActive 27N 27-0-0 (+27)
  • NutrActive 26Ν Boro-plus 26-0-0 (+27) +0,3B
  • Novacan special 27N stabil 27-0-0 +5MgO +0,2B
  • Ωmega favorite 24-0-0 (+32) +2MgO +0,3B
  • Ωmega 26N 26-0-0 (+29)
  • Ωmega 26N solub 26-0-0 (+29)
  • Fertammon 26 26-0-0 (+29)
  • Fertammon special 25-0-0 (+29) +0,5Zn +0,5FeSO 4
  • SulfoCan Borax 24-0-0 (+14) +11CaO +0,3B
  • Nitrocan special 27-0-0 +5MgO +0,2B
Complefert Complefert Complefert

(Osnovno đubrenje – Prihrana)

  • ● Produžena ishrana jabuke spororazlažućim azotom.
  • ● Kompletna ishrana, u skladu sa biljnim potrebama u svakoj fazi razvoja.
  • ● Poboljšano cvetanje i zametanje plodova jer su jabuci dostupna oba oblika azota.
  • ● Gubici usled ispiranja i isparavanja su svedeni na minimum.
  • ● Poboljšano usvajanje vode i hranljivih materija.
  • ● Visoka rastvorljivost fosfora, do 90%, za ishranu useva na svim tipovima zemljišta.
  • ● Fleksibilnost u pogledu vremena primene i garantovano snabdevanje biljke azotom nezavisno od vremenskih uslova.
  • ● Mogućnost jednokratne osnovne primene tokom zime, čime se obezbeđuje dovoljna količina padavina za kretanje P i K kroz zemljište bez rizika od gubitka azota ispiranjem.
  • ● Ušteda energije i troškova, usled manjeg broja aplikacija i upotrebe manje količine đubriva.

(Osnovno đubrenje – Prihrana)

  • ● Protecting fertilizer nutrients from soil components and increasing their availability to trees.
  • ● Increased uptake and utilization of Phosphorus and basic cations (K, Mg, Ca) by trees, for a long time.
  • ● Chelating of the Trace Elements (B, Zn) of the fertilizer, keeping them active for the trees in periods of high demand.
  • ● Immediately and long-term supply of Nitrogen, adapted to the needs of the apple.
  • ● Creating a strong root system, for better uptake of nutrients and water.
  • ● Reducing the water stress of trees, in conditions of low soil moisture.
  • ● Mobilization of the bound nutrients of the soil and their utilization by the crop.
  • ● Rich in Sulphur, improve the exploitation of Nitrogen, Phosphorus and Trace Elements.
  • ● Integrated nutrition and higher yields, in any soil and climate conditions.

(Osnovno đubrenje – Prihrana)

  • ● U sastav đubriva ulaze primarni elementi (N, P, K) i sekundarni elementi (S, Mg), kao i mikroelementi (B, Zn) koji obezbeđuju kompletnu ishranu.
  • ● Potpuno usvojivi oblici hranljivih materija u specijalizovanom odnosu, koji je prilagođen potrebama jabuke.
  • ● Visok sadržaj amonijačnog oblika azota, za produženu ishranu i pokrivanje potreba useva i zasada.
  • ● Kalijum je u obliku kalijum sulfata, za veći prinos i bolji kvalitet proizvodnje.
  • ● Visoka rastvorljivost fosfora, do 90%, za ishranu useva na svim tipovima zemljišta.
  • ● Dodatna ishrana sumporom za bolje iskorišćavanje azota i mikroelemenata.